Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot ,,decedat’’
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot ,,decedat’’

Buna ziua.
Sunt sot si sotie (fara copii)propietari comuni pe o locuinta dobandita impreuna.
Sotul are un copil din alta casatorie.
Daca sotul moare ce drepturi are copilul din locuinta?ce acte s-ar putea face in acest caz copilul sa nu mai aiba drepturi din locuinta?sa revina in totalitate sotiei ,,decedatului’’?aceste acte sa nu poata fi contestate?
Daca sotul moare inaintea sotiei , mostenitori vor fi sotia care (cumulat cu partea ei din apartament dobandit prin cumparare )va avea 3/4 si fiul decedatului cu 1/4 . Daca decedeaza intai sotia, mostenitor va fi sotul si apoi la decesul sau fiul va dobandi intreg apartamentul.
Copilul nu poate fi indepartat nicicum de la mostenirea tatalui sau.
va multumesc pentru raspuns.
ma gandeam doar daca exista posibilitatea unui testament notarial in caz de decesul sotului sa revina sotiei.
Testamentul poate fi atacat in instanta de catre mostenitori