Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... lucrari fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

lucrari fara autorizatie

cum ma pot sanctiona daca am inceput lucrari de consolidare la casa si am turnat o temelie si pentru o mica terasa. un raspuns la obiect va rog. Imi dau un termen pentru obtinerea autorizatie sau se da direc amenda sau demolare?
multumesc!
In conditiile in care ati turnat temelie,este evident ca nu este vorba despre consolidare,ci despre extindere,care,in conformitate cu normele in vigoare necesita acordul autoritatii locale
Executarea de constructii noi care necesita autorizate si certificat de urbanism,-fara detinerea acestor formalitati-conform norme in vigoare se sanctioneaza cu amenda
Exista cazuri in care 'interesul "partii in culpa reuseste sa determine organul de control sa nu dispuna santiune sau demolare-in cazul in care se dovedeste ca exista depusa cerere eliberare autorizatie