avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... lucrari fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

lucrari fara autorizatie

cum ma pot sanctiona daca am inceput lucrari de consolidare la casa si am turnat o temelie si pentru o mica terasa. un raspuns la obiect va rog. Imi dau un termen pentru obtinerea autorizatie sau se da direc amenda sau demolare?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:56, 10 August 2012
In conditiile in care ati turnat temelie,este evident ca nu este vorba despre consolidare,ci despre extindere,care,in conformitate cu normele in vigoare necesita acordul autoritatii locale
Executarea de constructii noi care necesita autorizate si certificat de urbanism,-fara detinerea acestor formalitati-conform norme in vigoare se sanctioneaza cu amenda
Exista cazuri in care 'interesul "partii in culpa reuseste sa determine organul de control sa nu dispuna santiune sau demolare-in cazul in care se dovedeste ca exista depusa cerere eliberare autorizatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte cercetasa cercetasa am un balcon la parterul unui bloc. am proiect doar pe partea care au toti locatarii de la etaj. locuind la parter am mai facut la o camera deci in ... (vezi toată discuția)
Renovare si extindere magazin fara autorizatie de constructie cristian86 cristian86 Am facut un credit si am inchiriat un magazin darapanat care avea cam 9mp. Pe acesta l-am renovat corespunzator si l-am extins cu cativa metri ... (vezi toată discuția)
Extindere casa fara autorizatie dalexro67 dalexro67 Buna seara!Casa in care locuim fiind foarte veche avea mari probleme cu structura acoperisului.L-am refacut,dar nu asa cum era ci oarecum modificat in vederea ... (vezi toată discuția)