avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordarea corespunzatoare a gradatiei de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordarea corespunzatoare a gradatiei de vechime


Doresc unele lamuriri de specialitate in functie de situatia pe care o prezint mai jos :
- In perioada 01.11.1990 – 30.11.2006 am fost incadrat ca militar angajat in cadrul unei unitati militare apartinand MApN. La data de 01.11.2005 am primit gradatia a 5 a conform art .11 alin. 1 din Legea 138/1999.
- Din data de 01.12.2006 pana in prezent sunt incadrat ca subofiter in cadrul unei unitati militare apartinand MAI.La incadrarea ca subofiter la 01.12.2006 am primit gradatia a 4 a conform art.11 alin. 2 din Legea 138/1999 si a unui OMAI care prevede ca gradatiile, celor care a fost militari angajati si sunt trecuti in randul subofiterilor , se acorda in raport cu vechimea toatala in munca.
- De curand am aflat ca fosti colegi de la MApN incadrati ca militari angajati in anul 1991 si facuti subofiteri in anul 2007 au gradatia a 7 a acum.Deci, presupun ca lor li s-a aplicat art 11 alin 3 din L 138/1999.
As fi interesat sa aflu cine a aplicat corect legislatia in speta data.Daca MApN au aplicat corect, se poate corecta situatia mea in sensul sa mi se acorde gradatia corespunzatoare si tot ce implica ?

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Concediu studii ofiteri cameliaf cameliaf Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru acordarea concediului de studii de 30 de zile, pentru OFITERII care sunt inscrisi la cursuri ... (vezi toată discuția)
Legea 330/2009 yulyan33 yulyan33 Buna ziua. Am urmatoarea problema: pana in luna februarie am lucrat in MApN, ca si cadru militar. am trecut in tezerva dupa mai mute piedici puse de MApN, ... (vezi toată discuția)
Incadrare grupa munca androneemil androneemil Am fost angajat al MA. IIntre anii 2008 - 2012 am fost pus la dispozitia inspectorului sef, desfasurandu-mi activitatea intr-o unitate militara pe tot ... (vezi toată discuția)