avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu studii ofiteri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu studii ofiteri

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru acordarea concediului de studii de 30 de zile, pentru OFITERII care sunt inscrisi la cursuri intr-o facultate la zi.
Va multumesc
Mai fac o precizare: este vorba de ofiteri din cadrul MAPN.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai urgent
Conform art.7 din Ordinul ministrului apararii nationale nr. M104/1999, beneficiaza de concediu de studii platit – 30 de zile calendaristice /an – doar ofiterii, maistrii militari si subofiterii stu­denti in invatamantul superior forma seral, fara frecventa si la distanta. Concediul se acorda, esalonat sau integral, pentru sesiuni, examene, proiecte si lucrari practice si pentru sustinerea examenului de licenta in anul terminal.
Va multumesc pentru raspuns, dar am o nelamurire :
cfr. art.67 din Legea 138/1999 republicata, modificata cu Legea 330/2011 cadrele militare ( art.2 din Legea138/1999 a fost abrogat si notiunea de personal militar s-a asimilat cu cea de cadru militar) au dreptul la 30 de zile la concediu de studii si pentru INVATAMANTUL DE ZI.
Art. 67 nu s-a abrogat. Se aplica atunci si ofiterilor ?
Bunaa ziua, ati reusit atunci sa obțineți baza legală pentru acordarea concediului de studii?

cameliaf a scris:

Va multumesc pentru raspuns, dar am o nelamurire :
cfr. art.67 din Legea 138/1999 republicata, modificata cu Legea 330/2011 cadrele militare ( art.2 din Legea138/1999 a fost abrogat si notiunea de personal militar s-a asimilat cu cea de cadru militar) au dreptul la 30 de zile la concediu de studii si pentru INVATAMANTUL DE ZI.
Art. 67 nu s-a abrogat. Se aplica atunci si ofiterilor ?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de studii cadre militare Saba2015 Saba2015 Buna ziua! Ma intereseaza care este baza legala acordarii concediilor de studii cadrelor militare. Am gasit actele normative precum Legea 138/1999 art.67 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, m-am documentat pe internet cu privire la concediul ... Vlade Vlade Buna ziua, M-am documentat pe internet cu privire la concediul platit pt studii pt militarii angajati pe baza de contract(sgp) si am vazut ca beneficiem de 30 ... (vezi toată discuția)
Neacordarea corespunzatoare a gradatiei de vechime sutachval sutachval Doresc unele lamuriri de specialitate in functie de situatia pe care o prezint mai jos : - In perioada 01.11.1990 – 30.11.2006 am fost incadrat ca ... (vezi toată discuția)