Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depun bilant 30.06.2012?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depun bilant 30.06.2012?

Am urmatoarele situatii:
- infiintare in 2012, cu angajati, achizitie registre obligatorii;
- infiintare 2011, fara angajati, fara venituri, achizitie consumabile 2012 (stampila);
- infiintare 2011, fara angajati, fara venituri, achizitie consumabile si plata chirie PF.

Se considera activitate? Se depune bilant la 30.06.2012?
Multumesc anticipat.
de ce nu cititi si conditiile de depunere a bilantului la semestru?.S-a postat si pe avocatnet, de n ori.Nu depuneti, intrucat nu aveti cifra de afaceri
Am citit...insa in normele aparute recent, OMFP 879/2012, exprimarea este mai putin clara si nu face referire la CA, ci doar la activitate, astfel:

"2.17. Operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2012, cei care in tot semestrul I al anului 2012 s-au aflat in inactivitate temporara, cei infiintati in cursul anului 2012, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2012."

Multumesc.
Pentru clarificare, aveti : '' potrivit prevederilor art. 1 alin. (2) din O.M.F.P. nr. 879 din 25 iunie 2012, publicat in Monitorul Oficial nr. 427 din 27 iunie 2012, Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2012 a operatorilor economici se aplica persoanelor carora le sunt aplicabile Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a Comunitatilor Economice Europene,parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene,aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3055/2009,cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro, denumite in continuare, in intelesul prezentului ordin, entitati (cursul la 31 decembrie 2011este 1 euro = 4.3197 lei). "