Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retinere si arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retinere si arestare

Cine are dreptul sa retina un cetatean in Romania? Cine are dreptul sa aresteze un cetatean in Romania? Care este diferenta dintre cele doua proceduri? Multumesc!
Sa retina are dreptul procurorul sau politistul, pe baza de ordonanta.Durata retinerii nu poata fi mai mare de 24 ore.
Arestul poate fi pronuntat doar de catre judecator la propunerea procurorului.Durata arestului poate fi de 10 sau 30 de zile(in functie de calitatea procesuala de invinuit respectiv inculpat).Aceasta durata a arestului poate fi prelungita tot de un judecator.
ContSters258804, utilizator
In primul rand RETINEREA , poate dura 24 de ore, durata din care se deduce timpul cat faptuitorul a fost privat de libertate ca urmare a masurii administartive a conducerii la sediul politiei.
2- Arestarea poate fi luata dupa trecerea intervalului de retinere cu avizul judecatorului in anumite conditii prevazute in codul de procedura penala de la art. 146.
in art. 159 alin. 13 - Procedura prelungirii arestarii preventive dispuse in cursul urmaririi penale. ---- Judecatorul poate acorda si alte prelungiri, fiecare neputand depasi 30 de zile. Dispozitiile alineatelor precedente se aplica in mod corespunzator. Durata totala a arestarii preventive in cursul urmaririi penale nu poate depasi un termen rezonabil, si nu mai mult de 180 de zile.

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator