Forum Discuţii juridice Executare silită Care sunt obligatiile executorului judecatoresc fata ...
Discuție deschisă în Executare silită

Care sunt obligatiile executorului judecatoresc fata de creditor?

Il suspectam pe executorul judecatoresc de neglijenta in efectuarea lucrarilor si intarziere sistematica. Avem doua cauze care nu sunt inca solutionate. Una dintre cauze este din anul 2010,in care avem un BO avalizat, investit cu formula executorie. In acest caz nici macar nu s-a pus poprire pe cont (am aflat noi ulterior)si probabil singura actiune intreprinsa de executor a fost un singur drum pana la sediul firmei, unde desigur nu a gasit pe nimeni:(.
Anul acestea am apelat tot la dansul legat de o alta situatie. O firma ne datora o suma de bani,pentru marfa achizitionata (echipament birotica).Am castigat in instanta,si s-a procedat la sechestrarea unor bunuri mobile aflate la fostul punct de lucru. Noi am informat exectutorul de existenta bunurilor( fostul pct. de lucru era in vecinatatea noastra), am insistat sa vina pentru a sechestra bunurile mobile,inainte de a disparea totul de acolo. Desigur a durat vreo 2 luni pana s-a prezentat dansul. A mai trecut apropae o luna de atunci,s-a facut publicatia de vanzare,dar desigur a uitat sa vina la licitatie.Avem mari semne de intrebare legat de profesionalismul acestui domn. De aceea v-as ruga sa ma ajutati cu unele informatii! Si anume:
-trebuie bunurile sechestrate sa fi evaluate? (pretul de incepere a licitatiei este peste valoarea pietei)
- nu este obligat executorul sa ne informeze asupra situtiei actuale,despre demersurile intreprinse, sa intomeasca un "raport" sau ceva?
- daca firma debitoare este in faliment (BO avalizat), executorul trebuie sa execute avalistul . In acest caz chiar daca firma este in faliment nu pot scoate din evidenta contabila creanta neincasata decat la implinirea termenului de prescriere a datoriei,nu?
- scoaterea din evidenta a creantei neincasate in cazul falimentului debitoarei se face pe baza unui document furnizat de executor care sa ateste falimentul?
-suntem noi obligati sa "investigam",pentru a afla unde poate sa-i gaseasca pe administratorii debitoarle sau care sunt adresele lor (invoca motivul ca nu are informatii)
Va multumesc!
Atentie la termene,deoarece daca trec 6 luni in care creditorul nu depune cerere de ,mentinere pe rolul activ al bej a cererii de executare silita,partea interesata poate ridica exceptii
Bunurile deduse executarii silite trebuiesc evaluate prin expert,urmand ca raport al acestuia sa va fie inaintat executorului si creditorului
Exista situatii in care autoritatile la demersurile bej comunica acestuia ca nu detin date/informatii despre unitatea/persoana asupra careia se solicita relatii
Daca apreciati dezinteres sau/si alte interese din partea executorului judecatoresc,se impune sa analizati varianta inlocuirii acestuia
Aici aveti legea in materie care reglementeaza profesia si statutul executorilor judecatoresti:
[ link extern ]
Cateva din atributii sunt prevazute aici:
Art. 7
Executorul judecatoresc are urmatoarele atributii:
a) punerea in executare a dispozitiilor cu caracter civil din titlurile executorii;
b) notificarea actelor judiciare si extrajudiciare;
c) comunicarea actelor de procedura;
d) recuperarea pe cale amiabila a oricarei creante;
e) aplicarea masurilor asiguratorii dispuse de instanta judecatoreasca;
f) constatarea unor stari de fapt in conditiile prevazute de Codul de procedura civila;
g) intocmirea proceselor-verbale de constatare, in cazul ofertei reale urmate de consemnarea sumei de catre debitor, potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila;
h) intocmirea, potrivit legii, a protestului de neplata a cambiilor, biletelor la ordin si a cecurilor, dupa caz;
i) orice alte acte sau operatiuni date de lege in competenta lui.
Urmariti si sectiunea privind indatoririle si raspunderea executorilor incepand cu art. 43 si urmat. in art. 56 prevazandu-se expres situatia refuzului de a indeplini un act sau de a desfasura un act de executare silita. Desigur, as putea sa va ajut cu indicatii la intrebarile dvs., insa va asigur ca este de competenta domnului executor in cauza sa va anunte cu tot ce se intampla in actiunile pe care l-ati delegat sa le desfasoare in numele dvs. Este, de asemenea, obligatia dansului sa cunoasca si sa aplice intocmai procedura executarii silite in privinta bunurilor pe care le aveti de recuperat si valorificat de pe urma debitorilor dvs. Daca considerati ca serviciile dansului nu sunt corect indeplinite, puteti desigur sa il actionati ca atare pentru neindeplinirea corespunzatoare a obligatiilor profesionale mai ales in contextul in care dvs. il remunerati conform pretentiilor solicitate. Puteti, de asemenea, sa apelati la serviciile unui alt executor care sa fie in slujba dvs. asa cum prevede legea dar si situatia in cauza. O zi buna!
ContSters72844, utilizator
ynocentta a scris:

Atentie la termene,deoarece daca trec 6 luni in care creditorul nu depune cerere de ,mentinere pe rolul activ al bej a cererii de executare silita,partea interesata poate ridica exceptii
Bunurile deduse executarii silite trebuiesc evaluate prin expert,urmand ca raport al acestuia sa va fie inaintat executorului si creditorului
Exista situatii in care autoritatile la demersurile bej comunica acestuia ca nu detin date/informatii despre unitatea/persoana asupra careia se solicita relatii
Daca apreciati dezinteres sau/si alte interese din partea executorului judecatoresc,se impune sa analizati varianta inlocuirii acestuia

Dumnezeule!!! Doamna nu va suparati dar chiar nu va puteti abtine uneori????

In prinul rand i se spune staruire in executare nu cerere de ,mentinere pe rolul activ al bej a cererii de executare silita.
2 Termenul de perimare curge de la data intocmirii ultimului act de executare nu de la data depunerii cererii de executare.
3 pentru bunurile mobile se poate stabili pretul si prin acordul partilor nu doar prin expertiza

Imi place ca sunteti si foarte categorica atunci cand dati sfaturi! Chiar nu prezentati urme de dubiu?