Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri dobandite in timpul casniciei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri dobandite in timpul casniciei

Sotia mea a incheiat un contract de cumparare a unui imobil fost nationalizat aflat in proprietatea statului si in care locuia in momentul semnarii contractului de cumparare ,cu plata in rate in termen de 5 ani.La momentul cununiei sotia mea avea achitat c.c.a. 1/3 din valoarea totala a contractului de cumparare.In acest moment imobilul este achitat integral si cu ajutorul meu.In cazul unui divort ....ce drepturi am asupra imobilului si care ar fi conditiile(nr de ani,documente) pentru a dobandi partea mea?
Bunul e propriu al sotiei si asa va ramane, indiferent de cati ani ati fi casatoriti. Aveti un drept de creanta pt cat ati contribuit la plata ratelor.
~ Conținut șters la cerere ~