Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functie de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functie de baza

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea situatie:
Lucrez pentru o institutie bugetara, si in decembrie am angajat cu 1/2 norma un jurist. La data respectiva domnul avea functia de baza la un SRL, la noi era angajat cu cumul de functie.
Acum dansul doreste sa-si declare functia de baza la noi (pt. program cu 4 ore si cu salariul cu care a fost angajat), si sa-si aduca carnetul de munca.
Nu am gasit in Codul muncii nici o prevedere care sa interzica declararea functiei de baza la un loc de munca cu 4 ore, dar daca aduce cartea de munca nu stiu cum sa procedez.
Pentru cei angajati prin cumul nu am decat o decizie la angajare.
Domnul respectiv va depune o cerere/ declaratie pe proprie raspundere prin care declara ca functia de baza este la acest loc de munca si prin care solicita sa ii fie luata in evidenta cartea de munca. Avand de acum functia de baza la dvs ii puteti acorda tichete de masa (asta daca institutiile bugetare mai acorda, intelesem ca nu pt 2009)
Multumesc!
Fiind institutie publica trebuie sa scoateti postul la concurs, nu e obligatoriu sa cistige cel ce a avut cumul, s-ar putea sa fie si alti doritori ai unui loc de munca!
dborsanu a scris:

Fiind institutie publica trebuie sa scoateti postul la concurs, nu e obligatoriu sa cistige cel ce a avut cumul, s-ar putea sa fie si alti doritori ai unui loc de munca!

Domnul respectiv este angajatul institutiei din 15.12.2008 cu 1/2 norma, angajat prin cumul de functie. Acum doreste ca postul pe care-l ocupa (cu acelasi timp de munca si salariu) sa-l declare ca fiind functie de baza.
La angajarea prin cumul, in 15.12.2008 a fost incadrat prin concurs??