Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe teren agricol
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe teren agricol

Buna ziua ,
As dori sa stiu daca se plateste impozit pe terenurile agricole , si daca da , din ce an si in baza carei legi .
Veteranii de razboi , respectiv urmasa de veteran sint scutiti sau nu de plata acestui impozit ?
Va multumesc .
In conformitate cu prevederile art. 256 Cod fiscal orice persoana care are in proprietate teren situat in Romania datoreaza pentru acesta un impozit anual.
Conform normelor de aplicare ale art. 256, pct. 73 alin. 2, se considera persoana obligata la plata unui impozit orice proprietar de teren, oriunde ar fi situate acestea in Romania, indiferent de categoria de folosinta a lor, indiferent ca sunt in intravila sau in extravilan.
Conform art. 260 Cod fiscal se acorda o bonificatie de 10% daca se achita pana la data de 31 martie, integral, impozitul datorat.
Conform art. 284 Cod fiscal impozitul pe teren nu se aplica pentru veteranii de razboi, vaduvelor de razboi, vaduvele veteranilor de razboi care nu s-au recasatorit. Urmasii de veterani nu beneficiaza de aceasta facilitate.

Multumesc foarte mult !