Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriptia datoriilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriptia datoriilor

Va rog sa-mi spuneti de unde stiu daca datoria mea catre banca, ramasa neachitata din motive personale, s-a prescris?
Termenul de 3 ani de prescriere poate fi intrerupt sau prelungit, prin vanzarea creantei catre un recuperator (persoana juridica)?
multumesc,
:sorry:
Nu. Creditorul, indiferent cine este, banca sau o societate de recuperare a creantelor, trebuie sa face demersuri pentru recuperarea creantei. Spre exemplu o notificare prin care sunteti pus in intarziere sau prin care vi se cere achitarea debitului este un act care intrerupe curgerea prescriptiei.
Pai socotiti si dvs. in functie de data punerii in intarziere(adica data de la care de exemplu ati fost somat sa platiti).Vanzarea datoriei nu reprezinta caz de suspendare sau intrerupere a cursului prescriptiei.
Precizari: am primit mai multe scriori de somatie..asta se intampla de 3 ani !!
Nu mai stiu cand am primit prima somatie :(
Adica este suficient sa-mi faca o notificare sau o somatie, pentru ca sa intrerupa curgerea prescriptiei..??? Pai atunci pot prelungi la infinit termenul de prescriere !!
gi-jane2, moderator
Nu, daca face somatie sau notificare pentru neplata creditorul are obligatia sa initieze si actiuni de recuperare a creantei, daca nu, prescriptia curge in continuare.