Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua,preavizul de 20 de zile este obligatoriu daca esti in perioada de proba?Daca nu il faci ce se poate intampla?Cum se desface contractul de munca in acest caz?Multumesc
este obligatoriu preaviz in caz de demisie.
se poate desface cim disciplinar

alceva nimic
In perioada de proba se poate face incetarea CIM doar printr-o simpla notificare, de aceea este si numele "perioada de proba".

Codul muncii:

ART. 31
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncã se poate stabili o perioadã de probã de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizeazã exclusiv prin modalitatea perioadei de probã de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probã, contractul individual de muncã poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisã, fãrã preaviz, la iniţiativa oricãreia dintre pãrţi, fãrã a fi necesarã motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de probã salariatul beneficiazã de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevãzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncã aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncã.
(5) Pentru absolvenţii instituţiilor de învãţãmânt superior, primele 6 luni dupã debutul în profesie se considerã perioadã de stagiu. Fac excepţie acele profesii în care stagiatura este reglementatã prin legi speciale. La sfârşitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereazã obligatoriu o adeverinţã, care este vizatã de inspectoratul teritorial de muncã în a cãrui razã teritorialã de competenţã acesta îşi are sediul.
(6) Modalitatea de efectuare a stagiului prevãzut la alin. (5) se reglementeazã prin lege specialã.
imi va afecta mai tarziu desfacerea disciplinara?E vb ca nu mai pot merge la acel loc de munca se lucreaza inuman,una au spus la angajare si alta la "fata locului,"este o munca cu foarte mult efort fizic si nu mai rezist.Daca ar accepta cu acordul partilor art 55 lit b daca nu chiar nu stiu ce sa fac Multumesc inca odata pt raspunsul prompt,
nu mai exista carte de munca sa se vada...daca in schimb va vrea angajatorul se poate vedea...in general nu prea conteaza...faceti o plangere la ITM in care sesizati cele scrise si aveti o justificare
Daca incetati CIM cu acordul partilor nu puteti beneficia de somaj, in cazul in care nu gasiti alt loc de munca.
Trimiteti notificare scrisa ca doriti incetarea CIM in timpul perioadei de proba cu art.31 alin.(3) si scapati si de preaviz. Aveti grija sa fie inregistrata notificarea ca sa aveti o dovada.