Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare cu bucluc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare cu bucluc

Pe spatiul meu comercial chiriasul a subinchiriat pe 10 ani, desi contractul sau de inchiriere cu mine era doar pe 3 ani. Eu nu am stiut de subinchiriere. Dupa ce am castigat evacuarea chiriasului, mergand cu executorul la spatiu am constatat ca este un subchirias (mai sus amintit) care pretinde ca are titlu locativ valabil, executorul neputand sa-l evacueze.
Mi s-a spus sa cer nulitatea contractului de subinchiriere caci chiriasul nu putea sa subinchirieze pentru un timp mai mult decat a avut el prin contract de la mine.
Insa s-a schimbat legea taxelor de timbru in sensul ca rezilierea, anularea sau declararea nulitatii unui act juridic patrimonial se taxeaza la valoare, astfel ca trebuie sa taxez la valoarea subcontractului pe 10 ani ??? :O
Nu mi se pare corect.
Da, tot aud inutil ca s-a modificat legea taxelor de timbru... cand de fapt s-a modificat competenta si modul ei de stabilire pentru actiunile in constatare, atat.
Deci: constatarea se taxeaza ca pana acum.
Parerea mea.
Mai degraba cred ca ar fi vorba despre nulitatea absoluta a contractului de subinchiriere pentru frauda la lege, cauza ilicita sau cauza imorala si evacuarea subchiriasului, eventual cu daune-interese.
Daca vreti sa evitati un litigiu, incercati solutionarea pe cale amiabila.Notificati in acest sens subchiriasul si invederati-i ca in situatia in care nu evacueaza de buna voie imobilul, pe langa nulitatea absoluta a actului de subinchiriere, veti solicita si daune in temeiul disp. art.998-999 C.civ. si cheltuieli de judecata (onorarii avocati, taxe de timbru, timbre judiciare).
Art.998 C.civ.:"Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara."
Art.999 C.civ.:"Omul este responsabil nu numai de prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar si de acela ce a cauzat prin neglijenta sau imprudenta sa."
Puteti sa va indreptati cu actiune in pretentii si impotriva chiriasului.

Av. Cermak Iuliana
Buna ziua,
intr-adevar taxa de timbru se datoreaza, deoarece s-a schimbat legea taxelor de timbru si acum se prevede expres acest lucru.
Ceea ce sustine AVLIL era corect dar la momentul pronuntarii ICCJ - unde intr-adevar era vb. doar de competenta.

Nu cred ca veti putea rezolva altfel decat la instanta. Poate n-ar fi rau sa luati si ceva masuri asiguratorii pe bunurile chiriasului, ca sa va asigurati ca veti avea de unde va despagubi.
NU UITATI SA IL CHEMATI IN JUDECATA SI PE PRIMUL CHIRIAS CARE V-A PRODUS IATA O IMENSA PAGUBA!!!

Cu stima,
av. Boncu
Da-mi si mie modificarea aia, n-am gasit-o!
De cand e??
E ciudat ca nu am gasit nimic, e de anul asta modificarea?
costiboncu a scris:

Buna ziua,
intr-adevar taxa de timbru se datoreaza, deoarece s-a schimbat legea taxelor de timbru si acum se prevede expres acest lucru.
Ceea ce sustine AVLIL era corect dar la momentul pronuntarii ICCJ - unde intr-adevar era vb. doar de competenta.

Nu cred ca veti putea rezolva altfel decat la instanta. Poate n-ar fi rau sa luati si ceva masuri asiguratorii pe bunurile chiriasului, ca sa va asigurati ca veti avea de unde va despagubi.
NU UITATI SA IL CHEMATI IN JUDECATA SI PE PRIMUL CHIRIAS CARE V-A PRODUS IATA O IMENSA PAGUBA!!!

Cu stima,
av. Boncu

Multumesc de raspunsuri. Masuri asiguartorii nu am cum sa pun, caci chiriasul nu mai are bunuri in spatiu, iar ale subchiriasului sunt unele si in leasing, deci nu ale lui, iar pe o masa si scaune care nu valoreaza mai nimic... degeaba pun.
Doar in instanta pot rezolva, insa o sa platesc taxe de timbru MARI si nu o sa obtin decat evacuarea, asta in cazul in care subchiriasul nu subinchiriaza intre timp la un tert, si cand ma voi duce cu executorul la spatiu sa ma trezesc cu acel tert si el cu contract de subinchiriere "valabil". Si iara trebuie sa o iau de la capat. Pai asta-i drept ?!?
Cat despre anularea contractului cineva mi-a spus ca se poate cere si pentru nevalabilitatea obiectului contractului incheiat de chiras cu subchiriasul, pe motiv ca chiriasul a dat mai mult decat avea.
O sa incerc. Trebuie sa incerc, nu am ce face.