Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,
Pentru o persoana care are o vechime de 15 ani in grupa a 2-a de munca se poate face o pensionare anticipata, al avand acum 63 ani? Precizez ca nu mai este in campul muncii de 20 ani.
Va multumesc.
Trebuie sa ne precizati data nasterii si stagiul complet de cotizare ....
Raspuns pentru:
-Barbat- pensie de limita de vrsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala nu se poate din cazua nearealizarii stagiului complet de cotizare(35 de ani).
-Femeie- limita de varsta la acest moment.

Am avut o scapare.Daca este vorba de un barbat,precizati luna si anul nasterii.Eu am dat un rspuns pentru barbat nascut dupa 01/01/1950.

-Daca este nascut in una din lunile ianuarie-martie 1949 la 64 de ani si 8 luni
-Daca este nascut in lunile aprilie-iunie 1949 la 64 de ani si 9 luni
-Daca este nascut in iulie-septembrie 1949 la 64 de ani si 10 luni

Daca est nascut in alta luna si an precizati-le.
Carp Mircea, utilizator
nascut in august 1950 si are exact 15 ani de munca, toti in grupa a 2-a.
multumesc
Pensie de limita de varsta la 65 de ani,fiind nascut dupa 01/01/1950.
1. Pentru un barbat nascut in 1950 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece nu are stagiul complet de cotizare nu i se poate reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani asa cum ar fi trebuit, pentru cei 15 ani de gr. a II-a de munca.

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in august 2015.