Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul varsta pensie anticipata.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul varsta pensie anticipata.

Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai apropiata in care as pute-o lua.
Las aici datele si perioadele in care am muncit si grupele aferente lor.

Data Nasterii 13-09-1951
Data angajarii 23-01-1970
Pana la 01-08-2004
Din care gr -I- a 23-01-1970 -- 23-08-1970
25-09-1970 -- 20-08-1971 - socala militara
20-08-1971 -- 15-04-1978 - cadru militar activ (gr speciala graniceri).

Gr. a-II-a 01-04-1982 -- 31-03-1993

Va multumesc anticipat.

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*

+ grupa
Stagiul complet de cotizare
=35 ani
Varsta standard de pensionare
=65 ani
Date generale: Un barbat nascut in 1951 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Pentru cei 6 ani intregi lucrati in grupa II de munca beneficiati de un stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa de 1 an si 6 luni. Periada lucrata in grupa I de munca nu poate fi avuta in vedere intrucat este de doar 7 luni.
Conditia referitoare la stagiul de cotizare o indepliniti atat pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cat si pentru a beneficia de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru perioada lucrata in grupa II de munca beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an.
Atentie, reducerile varstelor standard de pensionare prevazute de Legea nr. 19/2000 nu se cumuleaza!

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la implinirea varstei de 64 de ani iar de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani.

Reveniti, legislatia se va schimba! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea