Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluarea capacitatii de munca la cadrele militare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluarea capacitatii de munca la cadrele militare

Imi puteti posta Hotararea nr.56 din 25 ian 2012 publicata in Monitorul oficial nr 117 bis din 15 febr.2012
GUVERNUL ROMÂNIEI

HOTÃRÂRE Nr. 56/2012

pentru aprobarea criteriilor şi normelor de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi de evaluare a capacităţii de muncă pe baza cărora se stabileşte aptitudinea şi încadrarea în grade de invaliditate pentru cadrele militare, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare

M.Of. nr. 117 din 15.02.2012

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 70 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1

Se aprobă criteriile şi normele de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi de evaluare a capacităţii de muncă pe baza cărora se stabileşte aptitudinea şi încadrarea în grade de invaliditate pentru cadrele militare, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, prevăzute în anexa*) care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art. 2

La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă:

a) Ordinul ministrului apărării naţionale, al ministrului administraţiei şi internelor şi al directorului Serviciului Român de Informaţii nr. M.21/548/10.409/2005 privind aprobarea criteriilor medicale de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi de evaluare a capacităţii de muncă a cadrelor militare, respectiv a funcţionarilor publici cu statut special**);

b) prevederile grupei a 4-a din Baremul medical pentru stabilirea aptitudinii faţă de îndeplinirea serviciului militar, aprobat prin Ordinul ministrului apărării naţionale nr. M.72/2002**).

PRIM-MINISTRU

EMIL BOC

Contrasemnează:

Ministrul apărării naţionale,

Gabriel Oprea

p. Ministrul administraţiei şi internelor,

Mihai Capră,

secretar de stat

Directorul Serviciului Român de Informaţii,

George Cristian Maior

Directorul Serviciului de Informaţii Externe,

Mihai-Răzvan Ungureanu

Directorul Serviciului de Protecţie şi Pază,

Lucian-Silvan Pahonţu

Directorul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale,

Marcel Opriş

p. Ministrul justiţiei,

Alina Mihaela Bica,

secretar de stat

Ministrul sănătăţii,

Ritli Ladislau

Ministrul muncii, familiei şi protecţiei sociale,

Sulfina Barbu
Criteriile cuprinse in anexa la HGnr.56/2012 le gasiti aici :
[ link extern ]