Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general recuperare pierdere an precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

recuperare pierdere an precedent

Buna ziua,
La trimestru daca inregistrez profit, care este inregistrarea contabila pentru recuperarea pierderii din anul precedent?
Va multumesc!
Pierderea fiscala stabilita in Declaratie 101/2011,se recupereaza din profiturile impozabile,la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.(art.26 din Codul fiscal).Aceasta operatiune se face in Registrul de evidenta fiscala,fara inregistrari contabile.