avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general recuperare pierdere an precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

recuperare pierdere an precedent

Buna ziua,
La trimestru daca inregistrez profit, care este inregistrarea contabila pentru recuperarea pierderii din anul precedent?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 16:16, 21 August 2012
Pierderea fiscala stabilita in Declaratie 101/2011,se recupereaza din profiturile impozabile,la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.(art.26 din Codul fiscal).Aceasta operatiune se face in Registrul de evidenta fiscala,fara inregistrari contabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate miutaradu miutaradu in anul 2010 am avut pierdere fiscala , in anul 2011 semestrul 3 am avut profit dar mai mic decat pierderea fiscala , trebuie impozit pe profit platit? (vezi toată discuția)
Pierdere de recuperat ? cicinic cicinic Am urmatoarea situatie:2007-pierdere=1.200.000; 2008-pierdere=300.000;2009-profit =300.000;2010(1)-profit ... (vezi toată discuția)
Recuperarea pierderilor Eva_56 Eva_56 In anul 2008 am infiintat un SRL.In ianuarie 2010 am solicitat suspendarea activitatii pe o perioada de 3 ani. La data suspendarii soietatea inregistra ... (vezi toată discuția)