Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract matrimonial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract matrimonial

Buna ziua,
Se poate face contract matrimonial astfel incat sotia (viitoare) este de acord ca tot ce are ea,adica 2 apartamente , sa fie bun comun cu viitorul sot , dar nu este de acord ca aceste apartamente sa fie mostenite de copii lui din prima casatorie?
Adica in cazul decesului sotului, nu ar vrea ca mostenitorul lui sa vina si sa ceara partea din cele 2 apartamente....
Se poate?
:offtopic:

nu am scris ca este vorba de mine

Oare ?

Am un apartament (...) dar sotul meu a decedat

Sunt la a doua casatorie.Cand am divortat nu a facut partajul.Aveam un apartament luat cu credit ipotecar si o masina luata in rate.Eu am plecat doar cu masina,ramanand sa achit in continuare ratele si ea cu apartamentul si cu ce era in el(mobila noua),ramanand sa achite,la fel,in continuare ratele.
Intrebarea este...daca ea ..

Am urmatoarea situatie....actualul meu sot a renuntat la tot pentru mine,adica la casa ...alte bunuri.

nu am voie sa intreb decat daca este vorba de persoana mea??

Ba da, aveti voie sa intrebati si pt alte persoane care va solicita ajutorul si nu pot intreba si singuri sa zicem, dar corect e sa incepeti cu
Am o prietena care a divortat asa cum ati facut in acel subiect, altfel produceti confuzie si s-ar putea sa va fie sterse mesajele chiar ca dublate daca intamplator, cunostintele dvs au aceeasi problema.

gi-jane2, moderator
Imi pare rau ca am provocat confuzii...nu asta a fost intentia mea.
Am retinut la ce va referiti.