Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decizie in baza Legii nr10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decizie in baza Legii nr10/2001

buna ziua,
parintilor mei li s-a restituit in natura in baza legii nr10/2001 un imobil neintabulat in cf. prins sentinta si decizie defintiva si irevocabila.trebuie sa fac mostenirea pentru a -l intabula? se poate face mostenirea asa cu imobilul neintabulat? notarul imi cere certificat fiscal insa cei de la primarie spun ca nu pot sa inscrie pe rol fiscal un decedat decat pe mine dupa ce fac mostenirea?
nu puteti sa va intabulati dreptul de proprietate in conditiile in care nu ati dezbatut succesiunea si nu aveti un titlu de proprietate asupr aimobilului respectiv.
nu conteaza calitatea de succesor, ci calitatea de titular a dreptului de proprietate in vederea intabularii acestuia.
In consecinta dezbateti succesiunea, obtineti titlul de proprietate, dupa care va puteti intabula dreptul de proprietate.