Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... analize medicale obligatorii - in gradinita respectiv ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

analize medicale obligatorii - in gradinita respectiv scoala

Buna seara,
As dori sa stiu care sunt analizele medicale in vigoare necesare pentru angajarea in gradinita si respectiv in scoala, ca educator respectiv invatator.
Multumesc mult pentru ajutor
Parerea mea este ca investigatiile difera in functie de riscurile de la postul de lucru (nu e totuna de exemplu, un sudor care lucreaza intr-un atelier, cu unul care lucreaza intr-o turnatorie sau cu unul care lucreaza pe santier, la 30 m inaltime ori cu un contabil etc.). De aceea pot fi indicate numai de catre medicul de medicina muncii.

Pentru un educator cred ca sunt obligatorii urmatoarele examene: VDRL; Examen coproparazitologic; Examen coprobacteriologic (coprocultura) ; Examen Psihologic ; etc.

Adica dumneavoastra spuneti ca aceste analize sunt la decizia medicului de medicina muncii?
Printre atributiile medicului de medicina muncii se numara si asigurarea controlului medical al salariaţilor atât la angajarea în muncă, cât şi pe durata executării contractului individual de muncă, precum si : dentificarea factorilor de risc şi participarea la acţiunile de evaluare a acestora.
In acest sens:
- Iniţiază evaluările la locul de munca si avizează metodele de control;
- Recomanda investigaţiile adecvate necesare pentru a stabili diagnosticul bolilor profesionale;
- Stabileşte diagnosticul bolilor profesionale şi a celor legate de profesiune;
- Recunoaşte necesitatea evaluării de către specialişti a mediului de munca, apelează la membrii unei echipe multidisciplinare (toxicologi, igienişti, ergonomişti, psihologi, etc.), organizând activitatea acestora.

@magicstar,

In cf. cu prevederea ANEXA Nr. 1-FIªE privind serviciile medicale profilactice detaliate în funcţie de expunerea profesională din HG 355/din 11 aprilie 2007
privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor:

1.Pt. invatatori este valabila Fişa 138 - Instituţii de învăţământ

Examen medical la angajare:

a) conform datelor din Dosarul medical
b) - RPS
- examen psihologic
- examen psihiatric - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii

Asadar,pt. invatatori,la angajare obligatoriu este examenul psihologic,iar medicul de medicina muncii va recomanda in dosarul medical ce investigatii clinice si paraclinice sunt necesare si daca e necesar/nu e necesar si ex.psihiatric.

2.Pt. educatoare ,SECŢIUNEA 2: Colectivităţi de copii mici (creşe, leagăne), grădiniţe şi case de copii; secţii (compartimente) de nou-născuţi, spitale (secţii) de pediatrie

Fişa 137 - Personal sanitar superior, mediu şi personal educativ

Examen medical la angajare:
a) conform datelor din Dosarul medical (atenţie: examenul tegumentelor)
b) - examene paraclinice în funcţie de specialitatea medicală şi caracteristicile postului/locului de muncă
- examen psihologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
- Ag HBs
- anticorpi anti HCV - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
- VDRL
- HIV - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
- examen coproparazitologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
- examen coprobacteriologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
- RPS
ContSters136493, utilizator