Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

As dori sa stiu,daca, odata cu reluarea activitatii inainte de implinirea unui an a copilului, imi exprim optiunea de a beneficia de stimulentul de insertie mai as avea dreptul la reducerea programului de lucru la 6 ore si invers?

Multumesc!
1. Aceasta speta nu este reglementata in OUG 111/2010, in Normele de aplicare a ei sau in Ordinul MMFPS 1474/2011.

2. Dar avand in vedere ca perioada de somaj indemnizat este luata in calcul pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC parerea mea este ca pe timpul in care primiti indemnizatie de somaj puteti sa primiti si stimulentul de insertie.

3. Nu strica sa faceti o intrebare si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si stimulentul de insertie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane