Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate:
- cuantumul ajutorului de somaj incepand din ianuarie 2009 ;
- cuantumul salariului mediu pe economie;
- modalitatea de calcul a ajutorului de somaj (aj.de somaj este impozabil?)
Va multumesc.
1. Salariul mediu pe economie prognozat a fi pe 2009 este de 1702 lei.

2. Cuantumul îndemnizatiei de somaj este d o suma neimpozabila lunara reprezentând 75 la suta din salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata, la care se mai adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate. Suma suplimentara este de :
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin trei ani,
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani,
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani,
10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Îndemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite în functie de stagiul de cotizare. Astfel, se acorda îndemnizatia de somaj pe o perioada de 6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an, pe o perioada de 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani si 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

3. Art. 3 din OUG nr.226/2008 prevede :
(1) În temeiul Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, şi al Legii nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale, cu modificările ulterioare, pentru anul 2009 se stabilesc următoarele cote ale contribuţiilor:
a) contribuţia datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru şomaj este de 0,5%;
b) contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj este de 0,5%;
c) contribuţia datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj de către persoanele asigurate în baza contractului de asigurare pentru şomaj este de 1%;
d) contribuţia datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale este de 0,25%.
(2) Cotele prevăzute la alin. (1) se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.
Va multumesc