avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... turism - calatorie cu masina 4 adulti si 2 copii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

turism - calatorie cu masina 4 adulti si 2 copii

As dori sa stiu daca pot merge intr-o masina 4 adulti si doi copii de 13 si respectiv 8 ani(in TURCIA)???
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:41, 29 August 2012
Daca masina are locuri suficiente, de ce nu. Conditia este ca minorii sa fie insotiti de ambii parinti, sau unul dintre ei sa detina o declaratie de acceptare a iesirii minorilor din tara.
Dv. probabil va referiti la faptul daca se poate intr-o masina de doar 5 locuri. Intrebati-l pe cel care tine unul din copii in brate. Drumul este destul de lung.
alexamoria a scris

Daca masina are locuri suficiente, de ce nu. Conditia este ca minorii sa fie insotiti de ambii parinti, sau unul dintre ei sa detina o declaratie de acceptare a iesirii minorilor din tara.
Dv. probabil va referiti la faptul daca se poate intr-o masina de doar 5 locuri. Intrebati-l pe cel care tine unul din copii in brate. Drumul este destul de lung.


intr-o masina nu se pot urca decat un nr. de persoane corespunzator nr. de locuri prevazute in certificatul de inmatriculare.

HG1391-RAOUG195
Art. 148. – Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:
2. Sa transporte în autovehicul sau tramvai mai multe persoane decât numarul de locuri stabilite în certificatul de înmatriculare sau înregistrare.

ptr un autoturism clasic nr. de locuri este 5(cinci).

concluzia: nu se poate!:(
Ultima modificare: Miercuri, 29 August 2012
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Triple vopsite emilot66 emilot66 1. Care este legea expresa care spune ca nu am voie cu triple vopsite ? 2. Daca pun pe loc triplele originale (nevopsite) ale masinii , mi-se mai poate retine ... (vezi toată discuția)
Centura de siguranta matheendre matheendre este obligat politistul rutier sa poarte centura de siguranta in masina politiei cind circula pe drumul public? (vezi toată discuția)
Circulatie cu vehicul cu numere rosii expirate florin_pantazii florin_pantazii Buna ziua numele meu este florin . In ziua de 20.04.2014 , am dorit sa cumpar un autoturism de la un prieten de cartier ( vorbind cu el la telefon in ziua ... (vezi toată discuția)