Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... turism - calatorie cu masina 4 adulti si 2 copii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

turism - calatorie cu masina 4 adulti si 2 copii

As dori sa stiu daca pot merge intr-o masina 4 adulti si doi copii de 13 si respectiv 8 ani(in TURCIA)???
Daca masina are locuri suficiente, de ce nu. Conditia este ca minorii sa fie insotiti de ambii parinti, sau unul dintre ei sa detina o declaratie de acceptare a iesirii minorilor din tara.
Dv. probabil va referiti la faptul daca se poate intr-o masina de doar 5 locuri. Intrebati-l pe cel care tine unul din copii in brate. Drumul este destul de lung.
alexamoria a scris

Daca masina are locuri suficiente, de ce nu. Conditia este ca minorii sa fie insotiti de ambii parinti, sau unul dintre ei sa detina o declaratie de acceptare a iesirii minorilor din tara.
Dv. probabil va referiti la faptul daca se poate intr-o masina de doar 5 locuri. Intrebati-l pe cel care tine unul din copii in brate. Drumul este destul de lung.

intr-o masina nu se pot urca decat un nr. de persoane corespunzator nr. de locuri prevazute in certificatul de inmatriculare.

HG1391-RAOUG195
Art. 148. – Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:
2. Sa transporte în autovehicul sau tramvai mai multe persoane decât numarul de locuri stabilite în certificatul de înmatriculare sau înregistrare.

ptr un autoturism clasic nr. de locuri este 5(cinci).

concluzia: nu se poate!:(
cyan, moderator