Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda penala germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda penala germania

O cunostinta a comis in germania o infractiune la regimul circulatiei.A primit acasa initial amenda de 60 ori 15 euro.adica 900+ cheltuieli de judecata.Amenda nu a fost platita.Poate acea persoana sa conduca in alte tari din UE (Ungaria,Slovacia,Polonia)?
neachitarea amenzilor nu impiedica conducerea unui autovehicul indiferent de tara.

amenzile si incasarea sau executarea acestora sunt in general in sarcina fiscului.

Poate sa conduca, fiscul din România se va ocupa de executarea silita si recuperarea banilor.
Am inteles cu fiscul,dar amenda penala este la regimul circulatiei...
Pai si ce conteaza? E vorba de bani care trebuie sa revina in bugetul statelor respective, fiscul va intreprinde actiunile necesare executarii silite.

Fiind penala, vedeti ca poate va treziti cu vreo pedeapsa de executat pentru neplata amenzii in termen.