avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda penala germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda penala germania

O cunostinta a comis in germania o infractiune la regimul circulatiei.A primit acasa initial amenda de 60 ori 15 euro.adica 900+ cheltuieli de judecata.Amenda nu a fost platita.Poate acea persoana sa conduca in alte tari din UE (Ungaria,Slovacia,Polonia)?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 21:44, 29 August 2012
neachitarea amenzilor nu impiedica conducerea unui autovehicul indiferent de tara.

amenzile si incasarea sau executarea acestora sunt in general in sarcina fiscului.

Poate sa conduca, fiscul din România se va ocupa de executarea silita si recuperarea banilor.
Am inteles cu fiscul,dar amenda penala este la regimul circulatiei...
Pai si ce conteaza? E vorba de bani care trebuie sa revina in bugetul statelor respective, fiscul va intreprinde actiunile necesare executarii silite.

Fiind penala, vedeti ca poate va treziti cu vreo pedeapsa de executat pentru neplata amenzii in termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier judiciar danield11 danield11 In 1996 am fost condamnat la o amenda penala in urma unui dosar penal la regimul circulatiei (conducere pe drumurile publice a unui autovehicul cu ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere alinamirabela alinamirabela daca cineva a fost prins de politie conducand pe drumurile publice un autovehicul neavand permis de conducere si e prins de politie mai isi mai poate lua ... (vezi toată discuția)
Citatie - recunoasterea hotararilor bighi51 bighi51 am primit o citatie in care scrie sa ma prezint in instanta in calitate de intimat,pentru fond-recunoasterea hotararilor penale sau a altor acte judiciare ... (vezi toată discuția)