avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz si concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz si concediu de odihna


În anul in curs din ianuarie pana la data de 29 august 2012 am avut calitatea de salariat, în data de de 31 iulie 2012 am intrat in perioada de preaviz. Intrebarea mea este: Cate luni se vor lua in calcul pentru stabilirea dreptului la concediu de odihna pentru anul in curs? (Perioada de preaviz se scade din totalul lunilor sau este inclusa la calcul). Vreau sa stiu daca inmltesc 1,75 cu 7 sau cu 8 luni.



Cel mai recent răspuns: corina78 , utilizator 21:51, 30 August 2012
Pentru stabilirea dreptului la concediu de odihna se va lua in calcul toata perioada lucrata, inclusiv perioada in care erati in preaviz.

corina78 a scris:

zerognost a scris:

Pentru stabilirea dreptului la concediu de odihna se va lua in calcul toata perioada lucrata, inclusiv perioada in care erati in preaviz.




VA MULTUMESC PENTRU SPRIJINUL ACORDAT.


Mai am o intrebare. Am avut calitatea de salariat in perioada 2007 - 2012 si am beneficiat in mod fractionat de unele zile de concediu în perioada aceasta. Pentru a se putea verifica exact perioada in care am beneficiat de concediu eu am dreptul sa ca fost salariat sa solicit copii dupa cererile inaintate catre unitate pentru zilele cand am fost in concediu?
Aveti acest drept ca salariat, de a solicita copii de pe acte din dosarul dumneavoastra de personal.
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

freeelis a scris:

Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.




. Este exact ce doream sa aflu, un temei legal, pentru a putea fundamenta cererea mea pentru a evita un raspuns nefavorabil mie. Va multumesc pentru sprijinul dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie nika7221 nika7221 Astazi mi-am dat demisia din postul de vanzatoare pe care l-am ocupat timp de 1 an si 1 luna.Vreau sa stiu daca in acest timp nu am beneficiat de concediu de ... (vezi toată discuția)
Preaviz catalinaaaa04 catalinaaaa04 Buna seara, am fost anuntata ca \\"firma nu poate sa ma mai tina din motive financiare\\" si ca trebuie sa efectuez\\"15 zile de preaviz\\",dupa care si au ... (vezi toată discuția)
Demisie dumitrud dumitrud Buna ziua, Am depus demisia pe 31.05.2016 si am primit nota ca preavizul meu decurge din 31.05. pina pe 3.08.2016. Pe data de 1.08. toata societatea intra in ... (vezi toată discuția)