Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... anti santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

anti santaj

salutare forumisti,

o amica se simpte santajata de un fost coleg de servici. Ce anume ar trebui sa faca si cum ar putea sa se apere.

Imi puteti spune si ce cadru legal ar trebui citit pentru o mai buna documentare?

multumesc!

Art. 194 cod penal reglementeaza infractiunea de santaj
"Constrangerea unei persoane, prin violenta sau amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobandi in mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Cand constrangerea consta in amenintarea cu darea in vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru persoana amenintata, pentru sotul acesteia sau pentru o ruda apropiata, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 7 ani."

Poate depune plangere penala la politie sau parchet daca amica se afla in aceasta situatie, i-ar fi de folos daca ar avea o dovada in acest sens