Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributiei de sanatate pt PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributiei de sanatate pt PFA

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns; sunt angajata cu contract si PFA din 2009; vreau sa stiu daca pentru veniturile incasate pe PFA trebuia achitatata contributia la sanatate si daca da cum e mai bine sa procedez acum fiindca banuiesc ca este vorba de o suma mare, formata din cobtributie+penalitati; va multumesc.
Contributia la sanatate se plateste pentru orice suma incasata ca venit indiferent ca mai aveti contract de munca undeva si se plateste si acolo. Cel mai bine ar fi sa incepeti sa dati cate ceva sa se mai diminueze din debit
Aveti raspunsul aici :
[ link extern ]
Mai trebuie achitata vreo contributie in afara de cea pentru sanatate? multumesc.
Daca sunteti si salariat sau nu realizati pe P.F.A. un venit anual mai mare de 3 salarii medii pe economie, nu mai aveti de plata alte contributii in afara de impozit si C.A.S.S.