Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce se intampla cu becurile incandescente de pe stoc ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce se intampla cu becurile incandescente de pe stoc ?

Ce se intampla cu becurile incandescente pe care le am pe stoc ? Sincer nu am stiut ca se interzic de la 1 septembrie de tot ,stiam de cele de 75 si de 100 w ,in prezent am pe stoc o multime de becuri ,nu mai e legal sa le vinzi sau le poti vinde fara sa mai achizitionezi altele.......
In aceiasi categorie intra si becurile de frigider,de veioze ,alea cu facung E14 .....?
nu stiu , dar eu as cumpara vreo 20-30 de rezerva
Bine,bine........dar s'a publicat ceva ,s'a luat o hotarare ceva ? Eu nu am auzit nimic pe aceasta tema........:(
Incepand de sambata (1 septembrie), vor fi ilegale in Uniunea Europeana importul si productia de becuri incandescente.
Nu am gasit acum directiva europeana, dar probabil va fi ca si la placile de azbociment: se permite comercializarea pana la epuizarea stocurilor existente, se interzice doar productia si importul. Nu ar fi deloc ecologic sa va puna sa le tratati pe toate ca deseuri.........
cele intrate în gestiune le puteți vinde sănătos.Problema se pune la o eventuală nouă aprovizionare.Și supermarket-urile procedează la fel.
Azi am citit reclama de la [hypermarket] care comercializeaza asemenea becuri.

[este interzisa reclama fara acordul administratorului forumului. Multumim pentru intelegere]
Lucian Huzum, Consilier juridic