Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la 54 de ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la 54 de ani

buna ziua! mama mea este nascuta in 20 august 1958 si are lucrati 32 de ani in zona BAIA MARE. intrebarea mea este daca poate cere pensionare anticipata? multumesc
Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 2 luni.*

Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Octombrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 2 luni.*

Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Octombrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 2 luni.*

* Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii:

- Lucrul in conditii deosebite;
- Lucrul in conditii speciale;
- Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
- Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990;
- Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;
Legea 263/2010

Articolul 65

(5) Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă datorită extracţiei şi prelucrării minereurilor neferoase cu conţinut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, respectiv Baia Mare, Copşa Mică şi Zlatna, pe o rază de 8 km în jurul acestor localităţi, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4).

H.G.257/2011

Art. 54
(1) Persoanele care indeplinesc conditiile prevazute la art. 65 alin. (5) din lege pot solicita pensia anticipata partiala, fara penalizare, cu cel mult 2 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5 sau, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege.
(2) Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, cu reducerea varstei standard prevazute la alin. (1), persoanele trebuie sa indeplineasca si celelalte conditii prevazute de lege pentru inscrierea la aceasta pensie.

Limita de varsta la 61 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata la 56 de ani si 2 luni,daca indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 2 luni(fara stagiu asimilat).
Pensie anticipata partiala cu penalizare la 56 de ani si 2 luni,daca indepliniti conditia de stagiu de 31 de ani si 2 luni(fara stagiu asimilat).

Daca indepliniti conditiile art.65(5)din legea 263/2010::

-Pensie anticipata partiala fara penalizare la 59 de ani si 2 luni,daca indepliniti conditia de stagiu de 31 de ani si 2 luni(fara stagiu asimialt).