Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Agent Comercial-solduri restante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Agent Comercial-solduri restante

Lucrez ca agent comercial la o firma de distributie,in ce consta activitatea mea? Iau comenzile de la clientii existenti in portofoliu,firma livreaza marfa in baza unei factrui, iar dupa un anumit termen de plata incasez contravaloarea facturii.
Problema vine acuma: am cativa clienti care au inchis activitatea si au ramas cu facturi neachitate.Ma poate obliga firma sa platesc eu soldurile respective?
Nu, societatea unde lucrati trebuie sa se indrepte impotriva respectivelor societati, pentru recuperarea debitelor.(daca mai au de unde evident)
V-ar putea obliga sa platiti doar daca ati fi incasat banii de la firmele respective si i-ati fi insusit!