Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea dupa parintii decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea dupa parintii decedati

Suntem 3 frati si o sora. Parintii sunt decedati. Sora si unul dintre frati imi cedeaza mie partea lor. Ce fac cu celalalt frate care nu vrea sa cedezi la niciunul. Nu a contribuit dupa decesul parintilor cu nimic. Se poate sa nu dezbatem succesiunea de niciun fel? Ne poate ataca in instanta in favoarea lui deschizand el succesiunea? Cum pot face sa fie in favoarea mea? Eu detin si cele 3 ha de pamant. Eu platesc impozit pe casa la primarie. Tot eu ma ocup si de parintii decedati. Astept raspuns!
Va multumesc anticipat!
Dezbateti succesiunea,si fratele care nu vrea sa cedeze la dreptul sau nu poate sa va dea daca nu vrea,doar ceilalti 2 ( sora si fratele inimos)
Dupa succesiune,fiecare va plati la primarie taxe si impozite dupa cota pe care o are,asadar nu veti mai plati tot la primarie,doar ce e al dvs.
Va multumesc f mult pt raspuns! As mai avea o intrebare: In aceasta casa a parintilor a locuit al IV-lea frate nefiind casatorit, neavand familie. Anul asta pe data de 19 august (recent) a decedat fiind inmormantat tot de mn. Cn are dreptul la lucrurile cei apartineau lui? Mentionez ca el detinea din casa parinteasca 3/4 ca mostenire. Mii de multumiri!!!
partea sau mai bine zis,mostenitorii acestui frate decedat sunt fratii lui,toti la un loc. Veti dezbate succesiunea si dupa acest frate decedat