Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua

sotia mea a mostenit o casa dupa decesul parintilor ei pe care am renovat-o si urmeaza sa ne mutam in ea.Problema e ca peste tot incerc sa umblu eu {cablu tv,electrica ,canal ,gaze etc.}iar eu nefiind trecut in CF [este singura mostenitoare} intampin greutati in depunerea cererilor si rezolvarea acestor nevoi.Vreausa stiu cum pot fi trecut in CF,sau daca o declaratie notariala m-ar ajuta la rezolvarea problemelor.Care ar fi avantaje sau dezavantaje din partea unuia sau altuia {la cele doua variante} ?.Mentionez ca nu se pune problema unui joc ascuns sau meschin din partea mea.Va multumesc.:
Veti merge la notar pt a va imputernici sa va ocupati de lucrurile astea, nu va trece in cartea funciara.
Trebuie ca mama dvs sa va imputerniceasca pentru a putea facece demersurile necasare. Asadar mergeti cu mama dvs la un notar pentru intocmirea unei procuri, si pe baza acesteia puteti sa depuneti cererile pentru gaze, electrica etc.
Tifigiu Laura, Consilier juridic