avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Teren cu coordonate noi, gresite
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Teren cu coordonate noi, gresite

Bunaziua!
Ce pot face daca am un teren scos din tarla, in urma intabularii, din cauza inventarului de coordonate gresit.
Virtual, terenul nu e in vechile coordonate, ci e scos chiar din tarlaua pe care era inainte, si deplasat, pe toate punctele cardinale, si suprapus peste cel al vecinului.
Care sunt pasii de urmat?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: getuta2 , utilizator 11:07, 9 Septembrie 2012
De obicei , in asemenea situatii se reface documentatia cadastrala. Se pot face suprapuneri pentru a verifica unde trece in proprietatea vecinului. Expertul care a intocmit documentatia poate solicita coordonate de la OCPI. Terenul dvs. este intabulat ? Dar terenul vecinului ? Verificati planul parcelar emis de primarie si aprobat de OCPI. Au fost multe situatii in care documentatii mai vechi nu au mai corespuns cu noile planuri parcelare.

alexamoria a scris:

De obicei , in asemenea situatii se reface documentatia cadastrala. Se pot face suprapuneri pentru a verifica unde trece in proprietatea vecinului. Expertul care a intocmit documentatia poate solicita coordonate de la OCPI. Terenul dvs. este intabulat ? Dar terenul vecinului ? Verificati planul parcelar emis de primarie si aprobat de OCPI. Au fost multe situatii in care documentatii mai vechi nu au mai corespuns cu noile planuri parcelare.


planul parcelar emis de primarie si aprobat de OCPI.
Cum pot fi determinati sa remedieze greselile materiale?
Se poate face totul din birou, sau doar pe teren?
Ultima modificare: Duminică, 9 Septembrie 2012
getuta2, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suprapunere de parcele in teren getuta2 getuta2 Suntem 4 proprietari vecini intr-o tarla. Cand am ridicat documentele de intabulare, am constatat ca, datorita inventarului de coordonate, parcelele noastre ... (vezi toată discuția)
Modificare coordonate teren sorin_mocuta sorin_mocuta In ce conditii se pot modifica coordonatele unui teren, cu mentinerea suprafetei acestuia de catre Primarie, fara a avea acordul sau consulta proprietarul si ... (vezi toată discuția)
Suprapuneri cadastru cioarec carmen cioarec carmen Tatăl meu are 2 ha teren arabil aflat într-o tarla mai mare pentru care nu s-a făcut documentaţia cadastrală cu mijloace de măsurare digitale.Din câte ... (vezi toată discuția)