Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Teren cu coordonate noi, gresite
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Teren cu coordonate noi, gresite

Bunaziua!
Ce pot face daca am un teren scos din tarla, in urma intabularii, din cauza inventarului de coordonate gresit.
Virtual, terenul nu e in vechile coordonate, ci e scos chiar din tarlaua pe care era inainte, si deplasat, pe toate punctele cardinale, si suprapus peste cel al vecinului.
Care sunt pasii de urmat?
Multumesc!
De obicei , in asemenea situatii se reface documentatia cadastrala. Se pot face suprapuneri pentru a verifica unde trece in proprietatea vecinului. Expertul care a intocmit documentatia poate solicita coordonate de la OCPI. Terenul dvs. este intabulat ? Dar terenul vecinului ? Verificati planul parcelar emis de primarie si aprobat de OCPI. Au fost multe situatii in care documentatii mai vechi nu au mai corespuns cu noile planuri parcelare.

alexamoria a scris:

De obicei , in asemenea situatii se reface documentatia cadastrala. Se pot face suprapuneri pentru a verifica unde trece in proprietatea vecinului. Expertul care a intocmit documentatia poate solicita coordonate de la OCPI. Terenul dvs. este intabulat ? Dar terenul vecinului ? Verificati planul parcelar emis de primarie si aprobat de OCPI. Au fost multe situatii in care documentatii mai vechi nu au mai corespuns cu noile planuri parcelare.

planul parcelar emis de primarie si aprobat de OCPI.
Cum pot fi determinati sa remedieze greselile materiale?
Se poate face totul din birou, sau doar pe teren?
getuta2, utilizator