Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Grila Notarilor Publici vs valoare de circulatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Grila Notarilor Publici vs valoare de circulatie

In cazul vanzarii unui teren de 5000 mp la 5 EUR metrul adica 20.000 EUR intre 2 persoane fizice , cum se calculeaza taxa de transfer de proprietate si onorariul notarialla ce valoare? In grila notarilor terenul e evaluat la 130 EUR metrul patrat adica 650.000 EUR in zona respectiva desi terenul este traversat de linii de inalta tensiune si practic inutilizabil pentru constructii si de aici pretul atat de mic.

Intrebare valaore de circulatie sau grila notarilor?

Am inteles ca la valori mici nu se accepta din cauza faptului ca se poate considera spalare de bani insa in situatia prezentata acesta este pretul terenului.
grila notarilor are rolul doar de a salva bugetul statului - adica este valoarea la care se calculeaza taxele notariale. nu este un ghid de preturi sau un index al preturilor imobiliare.
pretul il stabilesc partile si numai partile.
Totusi, ori nu e incadrat bine pe grila, ori pretul este derizoriu...3% din valoarea de grila?!?
Mai verificati incadrarea si in alta parte!