avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire

Buna ziua,ma confrunt cu o situatie doar la noi intalnita ,cred.
Am o imputernicire de la fostul sot (care s-a stabilit in strainatate),in care se mentioneaza ,citez: ..."a semna pentru mine si in numele meu,orice inscris sau act juridic,cu privire la apartamentul situat...."
De 2 ori mi s-a respins aceasta imputernicire pe motiv ca nu avea apostila ,Am facut si apostila ,am mai pierdut 3 saptamani,acum are apostila dar nu se specifica "clar " pt ce sunt imputernicita,cica.
Adica sistemul nostru vrea cate o imputernicire pt ,a inchiria,a vinde , a pune ipoteca, a ...,a ... ,a,....
In ce tara traim ,ce dumnezeu nu este clar???
"sa semneze in numele meu,orice..." !!!!!!
Pai in "orice "asta ce nu se intelege??? #-o
Cum se pot rezolva astfel de cazuri?
Multumesc si sa aveti o zi calma :)
Procura de vanzare este una speciala pentru a putea vinde un imobil, fie el teren, casa, apartament, in care se specifica pretul, modalitatea de incasare a acestuia, se identifica imobilul..etc. Procura de inchiriere este una de administrare .....cu alt mandat...
Deci sunt mandate diferite si in nu se fac procuri generale.
Traim in Romania doamna si astea sunt legile!:)
Daca va trebuie procura in vederea vanzarii, aceasta este una speciala si nu una generala. cu procura amintita de dvs anterior nu veti reusi sa faceti acea vanzare.

Procedati la obtinerea unei procuri care sa indeplineasca conditiile legale.

Procura de vanzare a unui apartament este un mandat prin care proprietarul imobilului (mandantul) o imputerniceste pe o alta persoana (mandatar) sa vanda respectivul imobil.

Pentru ca actul pe care urmeaza sa-l incheie mandatarul va avea forma autentica (contractul de vanzare-cumparare prin care se vinde un imobil este valabil incheiat numai la notariat), procura trebuie sa aiba aceeasi forma pentru a fi valabila (trebuie data in fata notarului).



Joha a scris:

Procura de vanzare este una speciala pentru a putea vinde un imobil, fie el teren, casa, apartament, in care se specifica pretul, modalitatea de incasare a acestuia, se identifica imobilul..etc. Procura de inchiriere este una de administrare .....cu alt mandat...
Deci sunt mandate diferite si in nu se fac procuri generale.
Traim in Romania doamna si astea sunt legile!:)


o procura prin care eu imputernicesc pe joha sa imi adminstreze averea in folosul meu presupune si vanzarea de bunuri imobile si plasarea pretului profitabil mie in alte piete?
:D
e o astfel de procura speciala?

Procura speciala e procura strict pt vanzare
@ben10, conform NCC nu mai vb de procura ci de un contract de fiducie in beneficiul constituitorului, asa zisa fiducie- gestiune.

Alte discuții în legătură

Imputernicire vanzare imobil bb_yasmi bb_yasmi buna ziua este valabila o imputernicire facuta in strainatate pt a vinde un imobil in romania?? trebuie tradusa? ce ar trebui sa contina ea? va multumesc (vezi toată discuția)
Procura vanzare teren Sgb Sgb Buna ziua. Mama este in strainatate si doreste sa vanda un teren pe care il are in Romania. Cum nu se poate prezenta la semnatul actelor ii face procura unei ... (vezi toată discuția)
Procura generala Sebastian00 Sebastian00 Mi-a facut bunica mea o procura generala ca sa pot vinde un teren al ei si sa pot umbla la contul bancar, deoarece ea se deplaseaza cu mare greutate. Mi-a ... (vezi toată discuția)