Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie de prorietari @ constructie boxe bloc ANL
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie de prorietari @ constructie boxe bloc ANL

Buna ziua,
sunt proprietarul unui apartament într-un bloc ANL pentru tineri în carterul Brâncuși, blocul este locuit de 6 proprietari și 35 locatari cu chirie la primăria sectorului 6. Administratorul imobilului este Directia de Administrare a Fondului Locativ sector 6 care vrea sa construiasca in adapostul ALA boxe pentru chiriasi. intrebarile mele sunt :
- putem noi, cei 6 proprietari sa ne facem asociatie de proprietari si daca da in ce forma / reprezentare?
-le trebuie acceptul meu pentru a construi boxele sub apartamentul meu situat la parter?
terentetalharu, utilizator
1-Se poate demara procedura pentru infiintare asociatie de proprietari,urmand ca pentru cele 35 de apartamente sa se obtina acordul de asociere de la primarie
2-Avand in vedere utilizarea spatiului=adapost ALA,care probabil este precizat si in cartea tehnica a constructiei,legal,nu se pot opera modificari
Datorita caracterului constructiei adapost ALA,numai ISU este competent a se pronunta asupra schimbarii destinatiei spatiului
Ce pot sa fac dacă Directia de Administrare a Fondului Locativ sector 6 nu este de acord cu înființarea asociației?

Nu va puteti infiinta ca asociatie de proprietari deoarece proprietarul majoritar n-ar fi de acord. Dv., proprietarii persoane fizice sunteti in minoritate.
DAFLS6 poate sa construiasca boxele daca primeste aviz de la IGSU fara acordul meu scris? avand in vedere ca stau la parter si schimbarea destinatiei unu spatiu trebuie acordul vecinilor direct afetati
terentetalharu, utilizator
Avand in vedere ca la acest moment este proprietar majoritar,da,DAFLS 6 poate sa opereze orice modificare constructiva daca detine acordul autoritatii in drept,chiar si in situatia unui eventual refuz din partea proprietarilor minoritari