Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Schimbarea localitatii de activitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Schimbarea localitatii de activitate

Ce trebuie sa fac pentru a schimba activitatea firmei,dintr-un judet in altul,de fapt tot ce tine de firma respectiva,vreau sa o mut in alt judet,
va multumesc.
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind schimbarea sediului comercianţilor în alt judeţ:

1. Cerere de înregistrare (original);
2. Dovada verificării disponibilităţii şi a rezervării firmei
3. Hotarare AGA
4. Documentul care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de sediu social, înregistrat la administraţia financiară în circumscripţia căreia se situează imobilul cu destinaţie de sediu social;
5. Certificatul emis de administraţia financiară competentă, care certifică faptul că pentru imobilul cu destinaţie de sediu social nu a fost înregistrat un alt document ce atestă înstrăinarea dreptului de folosinţă asupra aceluiaşi imobil, cu titlu oneros sau gratuit (se obţine prin intermediul oficiului registrului comerţului);
6. Declaraţia pe propria răspundere în formă autentică privind respectarea condiţiilor referitoare la sediul social, în cazul în care, din certificatul emis potrivit pct. 7 rezultă că sunt deja înregistrate la administraţia financiară alte documente care atestă înstrăinarea dreptului de folosinţă asupra aceluiaşi imobil cu destinaţie de sediu social;
7. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
8. Actul constitutiv actualizat;
9. Certificatul de înregistrare şi după caz, anexa/anexele (originale*);
10. Declaratia model1, 2 sau 3 dupa caz
11. Timbre fiscale în valoare de 4 lei.

Succes!
Va multumesc,
M-a ajutat enorm,pot sa spun ca sunt in pom, si incep sa cobor cate o creanga in momentul de fata,
O sa mai apelez la ajutorul dumneavoastra