avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate comert cu ridicata al fructelor si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate comert cu ridicata al fructelor si legumelor

va rog frumos ajutati-ma !
am fost solicitata sa tin evidenta contabila la o societate cu ob activitate 4631 , platitor de tva ;a trimestru .
concret cum se tine evidenta contabila ? descarca marfa pe baza de factura si incaseaza cu chitanta , nu cumva trebuie casa de marcat ? vinde engros . Se face si raport de gestiune , reg casa ....?

va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 12:21, 9 Septembrie 2012
pentru gestiunile en-gros evidenta se tine cantitativ valoric - eliberati factura si chitanta
pentru cele cu amanuntul, global valoric
pentru cea de-a doua va trebuie casa de marcat
pentru ambele este bine sa aveti un program de gestiune care sa va permita sa urmariti cantitatile si preturile ZILNIC

e lunga povestea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat trebuie conectata obligatoriu la un pc? carmenbn carmenbn 1.Am achizitionat o casa de marcat si nu stiu exact ce trebuie sa facem mai departe.La magazin nu exista un PC care sa tina evidenta stocului de marfa.Intrarea ... (vezi toată discuția)
Factura si casa de marcat fiscala letitias letitias Am o firma en gross.As dori sa stiu daca in acelasi spatiu cu marfa am voie sa lucrez cu facturi si cu casa fiscala pentru vanzari en gross si en ... (vezi toată discuția)
Gestiune globala vidiva vidiva in 2009 s-a tinut gestiunea global. normal trebuiau sa fie 2 gest. prog de conta le-a inreg si desc ca atare. e gresit? daca da , ce se mai poate face ? pt ... (vezi toată discuția)