Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate comert cu ridicata al fructelor si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate comert cu ridicata al fructelor si legumelor

va rog frumos ajutati-ma !
am fost solicitata sa tin evidenta contabila la o societate cu ob activitate 4631 , platitor de tva ;a trimestru .
concret cum se tine evidenta contabila ? descarca marfa pe baza de factura si incaseaza cu chitanta , nu cumva trebuie casa de marcat ? vinde engros . Se face si raport de gestiune , reg casa ....?

va multumesc anticipat !
pentru gestiunile en-gros evidenta se tine cantitativ valoric - eliberati factura si chitanta
pentru cele cu amanuntul, global valoric
pentru cea de-a doua va trebuie casa de marcat
pentru ambele este bine sa aveti un program de gestiune care sa va permita sa urmariti cantitatile si preturile ZILNIC

e lunga povestea