Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama singura- ce acte se pot intocmi in cazul plecarii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama singura- ce acte se pot intocmi in cazul plecarii din tara ?

buna,as avea o intrebare sunt vaduva de ceva vreme si am o fetita ,mi sa un loc de munca in strainatate ,am rudele lui sotul care nu ma prea lasa in pace ,acum pt siguranta mea si a fetitei mele pt perioada ce lipsesc as vrea sa o las la cineva ,ce acte si unde ar trebui sa fac?

Trebuie sa mergeti la Directia pentru protectia copilului unde anuntati intentia de a pleca la munca in strainatate si veti declara in grija caror persoane va ramane fetita.
Acestea ar fi documentele necesare: declaratie pe propria raspundere cu privire la persoanele in grija carora se va afla copilul ( se completeaza la sediul directiei ), actul de identitate al dvs. (original si copie), certificatul de nastere al fetitei (original si copie)
Tot acolo intrebati ce trebuie sa faca persoanle in grija carora va ramane fetita, pentru a putea incasa alocatia, pentru a o putea inscrie la gradinita, pentru a o duce la medic etc. Presupun ca ar trebuii o procura in aceste situatii.

Tifigiu Laura, Consilier juridic