Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

In urma cercetarii disciplinare prealabile, un salariat a fost sanctionat cu diminuarea cu 10 % a salariului de baza. Decizia de sanctionare, care stabileste diminuarea cu 10 % a salariului pentru lunile august, septembrie si octombrie, a fost emisa pe 05.09.2012, iar salariatul a semnat de luare la cunostinta pe 07.09.2012. Cu ce data se opereaza in Revisal reducerea salariului de baza, precum si cu ce data se opereaza revenirea la salariul de baza?

Exact .. se poate transmite acum, sub riscul sanctionarii angajatorului , la un eventual control al ITM-ului
Punctul meu de vedere este ca o sanctiune disciplinara aplicata unui salariat cu reducere de salariu , nu trebuie operata in REVISAL.In REVISAL se trec drepturile salariale negociate in CIM .Sanctiunea salariala se reflecta in veniturile realizate. Apreciez ca sanctiunea aplicata nu intra in incidenta art 48 din codul muncii republicat.
Ce treaba are art.48 C.mun. cu speta in cauza ? ... Codul muncii prevde ca sanctiunea se aplica la salariul de baza , adica cel negociat ...
Ce sanctinuni poate primi angajatorul daca nu se transmite revisalul?
Sanctiunile sunt cele prevazute in HG nr/500/2011 , la care se adauga si cele prevazute de OG nr.2/2001 ...

HG nr.500/2011 :
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
b) refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in format electronic, precum si dosarul personal al salariatilor;
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
d) completarea registrului de catre alte persoane decat cele prevazute la art. 2 alin. (5) sau alin. (6);
e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;
f) alterarea sau stergerea datelor din registru, precum si interventia neautorizata asupra aplicatiei informatice a registrului.
g) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (8) privind informarea inspectoratelor teritoriale de munca cu privire la prestatorii de servicii;
h) refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat;
i) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (7);
j) nerespectarea prevederilor art. 7.
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
b) cele prevazute la lit. b)-c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
c) cea prevazuta la lit. d)-f) si i) cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei;
d) cea prevazuta la lit. g) cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
e) cea prevazuta la lit. h) si j) cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
(4) Contravenientul poate achita in cel mult 48 de ore jumatate din minimul amenzii contraventionale prevazute la alin. (2) lit. b)-e).