Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de contracte individuale de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de contracte individuale de munca

Daca o persoana are un contract individual de munca de 8 ore - functia de baza la un angajator si mai are contracte individuale de munca cu timp partial 2 si 4 ore , care este numarul maxim de ore pe zi sau saptamana pe care le poate insuma din aceste contracte cu angajatori diferiti ?..se schimba situatia daca contractele sunt incheiate cu acelasi angajator ?

multumesc
Nu este prevazuta o limitare de timp si de contracte in cazul CIM prin cumul la mai multi angajatori. La acelasi angajator ,de exemplu ,in REVISAL nu se accepta cumul decat pentru un contract cu timp partial.
Codul Muncii prevede:
art.114 (1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depaşi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
..

Prevederiele art. 114 C.mun. se refera la un singur contract, ceea ce denota faptul ca , în cazul salariatilor care sunt cumularzi, nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca de 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.