Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avizul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avizul

Am fost oprit in trafic si amendat pentru ca transportam produse insotite numai de FACTURA si nu am avut AVIZ.
FACTURA nu a fost suficienta ?
Va multumesc pentru Raspuns
Cu Stima
Dorin
Avizul este utilizat nu numai pentru insotirea marfurilor in cadrul unei operatiuni de vanzare, ci si pentru insotirea pe timpul transportului a diverselor categorii de bunuri expediate in diverse situatii. Astfel, conform celor doua ordine ale Ministerului Finantelor, avizul este utilizat, in functie de destinatia bunurilor expediate sau receptionate, drept: document de insotire a marfii pe timpul transportului; document care sta la baza intocmirii facturii; dispozitie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati; document de primire in gestiune; document de descarcare din gestiune a bunurilor cedate cu titlu gratuit.
Factura este un document care certifica o vanzare/cumparare de marfuri sau prestarea unui serviciu, este emisa de vanzator cumparatorului, prin care se face dovada proprietatii bunului cumparat si a pretului platit.