avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare cu persoana fizica neautorizata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare cu persoana fizica neautorizata

Buna seara,

As vrea sa lucrez cu contract de colaborare insa am cateva nelamuriri si poate ma puteti ajuta cu un sfat.
1.Este legal sa lucrez cu contract de colaborare?
2.Contractul de colaborare se inregistreaza la ITM?
3.Este adevarat ca angajatorul(firma) trebuie sa ma plateasca cu salariul brut pentru a putea sa imi platesc eu darile catre stat?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:28, 23 August 2013
Da, este legal sa desfasurati o activitate in baza unui contract de prestari servicii .. insa va trebui sa stiti ca un astfel de contract se incheie pentru o activitate care nu are caracter permanent.

Contractele de prestari servicii nu se inregistreaza la ITM. Activitatea desfasurata in baza unui astfel de contract nu va confera calitatea de salariat si nici nu constitutie vechime in munca.

Referitor la plata contributiilor va pot spune ca acest lucru depinde de clauzele inserate in contract .. fie sunt platite de catre beneficiar , situatie in care prestatorul primeste suma neta; fie sunt platite de catre prestator situatie in care se primeste suma bruta.


,,insa va trebui sa stiti ca un astfel de contract se incheie pentru o activitate care nu are caracter permanent.,,

Adica?Pot sa lucrez ca sofer spre exemplu?


Va multumesc.
Activitatea de conducator auto presupune prezenta dvs zilnica?
da.
In acest caz, este mai bine sa se incheie un c.i.m. chiar daca este cu timp partial...

Alte discuții în legătură

Vreau sa devin pfa Bogdan62 Bogdan62 Ce trebuie sa fac pentru a deveni PFA,acte,pasi,etc.Ce impozite,si taxe se platesc si care este procentul lor?Exista scutiri,inlesniri ,pt persoanele care ... (vezi toată discuția)
Înregistrarea unui contract de comodat pentru un pfa viktorV viktorV Vreau să înregistrez un contract de comodat, pentru a declara sediul unui PFA, în apartamentul pe care il deţin, în proprietate. Nu am bani să plătesc ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa mirela1971 mirela1971 Va rog sa ma lamuriti cum se infiinteaza o persoana fizica autorizata si cit costa. Functionarii publici au voie? (vezi toată discuția)