Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Întreþinerea pentru un apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Întreþinerea pentru un apartament nelocuit

Detin un apartament în care merg rar, doar ca să aerisesc, dar mi se impune să plătesc întreţinerea. E legal?

Da. Apartamentul nu sta in aer suspendat, face parte dintr-un imobil care este intretinut, are cai de acces comune, subsol si plafon, are conducte de apa si poate de gaz.
Intr-un apartament nelocuit nu se platesc cheltuieli pe numar de persoana (gaze, gunoi menajer, energie electrica). Se platesc celelalte cheltuieli pe cota parte individa( salariile, intretinere ascensor, intretinere interfon, fond de reparatii, comisioane banca, etc). Iarna veti plati si caldura(daca nu este bloc cu repartitoare).
da si este absolut legal
in ziarul Libertatea scrie ca nu este legal
[ link extern ]
Avand in vedere ca apartamentul respectiv este situat in imobil ,dispozitiile in vigoare prevad obligatia proprietarului de a achita cote parti comune- inclusiv in situatia in care apartamentul nu este locuit in fapt
Impunerea de platii cote parti comune este intemeiata pe dispozitiile L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Chiar daca raspunsul din ziarul mentionat sustine nelegalitatea impunerii de costuri parti comune,
persoana care a emis opinia a omis sa precizeze si temeiul legal care prevede neplata de obligatii pentru spatiul cu destinatia de locuit in perioada neutilizarii acestuia .