avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare energie termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare energie termica

Am un apartament in Oradea intr-un bloc cu repartitoare de caldura. Din 2010 nu mai locuieste nimeni in locuinta, deoarece sint rezident in Germania. Din 2011 locatarii au hotarit sa nu se mai citeasca repartitorele si sa se imparta in mod egal pe nr. de apartamente costurile energiei termice. Eu am semnat la montarea repartitoarelor un contract cu firma care se obliga sa asigure 10 ani citirea contoarelor, iar acest contract e inca in vigoare. Pot vecinii sa rezilieze acest contract fara mine ? Eu platesc la fel ca si ceilalti locatari desi nu locuiesc acolo. Poate cineva sa-mi dea o solutie avind in vedere ca eu in urmatorii ani nu voi locui in acel apartament? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 19:56, 9 Februarie 2013
Asociatia de proprietari poate rezilia contractul pentru calculul caldurii si fara dv.

Deci veti plati caldura indiferent daca va incalziti apartamentul sau nu, indiferent daca locuiti acolo sau nu.
Exista doua variante:
1. Sa va debransati total de la sistemul centralizat si sa va montati centrala termica, si atunci aveti independenta la gaz, apa calda si caldura.
2. Sa va debransati dar fara sa montati centrala.
In ambele cazuzi nu sunteti scutit de la plata partilor comune si a tevilor care va traverseaza apartamentul.

H.G. 1588/2007 Art.32 (3) Nici un proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de Ia obligatia de a contribui Ia plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii Ia folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.
Multumesc pentru raspuns, dar am inteles ca exista o lege care interzice debransarile??

Mutumesc pentru raspuns, as dori sa stiu daca exista o lege care ma obliga sa platesc incalzirea chiar daca nu locuiesc in apartament, deci sa platesc niste servicii de care nu beneficiez , doar ptr. ca vecinii au impresia ca daca nu se citesc contoarele platesc mai putin??
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2013
Adriantot, moderator
Da, HG 1588/2007 cu normele de aplicare a legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari.

Daca nu locuiti sunteti scutit numai de plata curentului electric, salubritate si gaze, cheltuieli care se repartizeaza pe numar de persoane.
In rest platiti toate cheltuielile care se repartizeaza pe cota-parte indiviza, indiferent ca apartamentul este locuit sau nu.
Chestia cu plata curentului este discutabila.

Art. 34 din Norme prevede ca ,, cheltuielile care sunt determinate de numarul persoanelor care locuiesc in condominiu si nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de masura '' se refera la liftul pe care nu il foloseste nimeni, omul fiind plecat.

Daca vorbim de exemplu, de becurile care raman aprinse pe casa scarii 24 din 24 de ore , deoarece scara este interioara si nu exista ferestre pentru iluminare naturala , atunci cheltuielile se repartizeaza pe cota indiviza. In acest caz vorbim de cheltuieli de exploatare, conform Art. 43 din Norma care prevede ca ,, cheltuielile pe cota- parte indiviza de proprietate , in functie de suprafata utila a apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta , reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea , intretinerea, repararea, exploatarea si,dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate pe proprietate comuna.''
Aceste cheltuieli trebuiesc platite de toti proprietarii.

Daca se monteaza automat de scara cu temporizare, cheltuielile se pot repartiza pe numar de persoane ca la energia electrica folosita de liftul pentru persoane ?.:O
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2013
johnpescar, utilizator

Alte discuții în legătură

Plata abonament lunar lift si interfon DORUSTA DORUSTA Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca plata abonamentelor lunare la ascensor si interfon se platesc conform cotei parti sau pe nr de persoane. Am citit art ... (vezi toată discuția)
Contributii soby 1 soby 1 in urma cu 6 luni am devenit preprietarul unui apartament in urma decesului mamei mele .As dori sa stiu daca este normal sa fiu trecut la intretinere si sa ... (vezi toată discuția)
Stabilirea corecta si legala a cotei indivize oret20 oret20 Va rugam sa ne ajutati in stabilirea corecta si legala a cotei indivize pentru fiecare apartament, avand in vedere faptul ca la parterul blocului nostru, ... (vezi toată discuția)