Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... informare clienti fuziune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

informare clienti fuziune

Buna ziua,

In cazul unei fuziuni prin absorbtie exista obligatia de a informare pentru furnizorii,clientii, autoritatile statului cu care exista relatii...Aceasta nota de informare poate fi facuta inainte de obtinerea hotararii si ce anume trebuie sa contina ca si elemente esentiale?
Nu am gasit nicaieri in lege(31/1990) ca ar fi obligatorie o asemenea actiune, in fond de aceea se publica proiectul de fuziune in Monitorul Oficial, pentru a fi opozabil tertilor, mai mult din respect fata de clienti, furnizori, etc. as face-o eu personal.