Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... redeschidere dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

redeschidere dosar penal

Buna ziua. Am o cunostiinta ce se afla in executarea pedepsei in cadrul penitenciarului, pedeapsa de executat este de 3 ani, inceperea pedepsei a fost facuta cu data de 03 mai 2012, a fost judecata in lipsa , ar dori sa redeschida dosarul in scopul obtinerii unei micsorari de pedeapsa pe baza articolului 320, referitor la recunoasterea faptei, tinand cont ca se afla inchisa pentru inselaciune, credeti ca se poate obtine aceasta micsorare de pedeapsa sau la rejudecare i se va mari pedeapsa, va rog daca sunte-ti buni sa imi dati un sfat atat va rog., are zile de executat obligatorii in numar de 618, iar propozabilul este de 547 de zile, pana acum a executat 135 de zile, va multumesc frumos !!!
Avea la dispozitie un apel peste termen pe care nu l-a exercitat.
Termenul de exercitare a acestui apel peste termen era de 10 zile de la data incarcerarii.

La o prima vedere mie imi pare ca doar daca a fost plecat din tara in timpul judecatii ar putea avea sanse la o rejudecare dupa extradare.
Daca este asa, sa nu incerce sa se judece fara avocat ales intrucat instantele pot gresi la astfel de procese...si nu se poate judeca decat o singura data.
In acest caz ar putea sa beneficieze de o reducere de pedeapsa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat