Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva,va rog frumos.
Daca esti angajat la o societate pe perioada nedeterminata de ceva timp (3 ani) pe post de economist dar cu atributii de gestionar poti sa iti dai demisia fara a mai fi in acea perioada de preaviz? Va multumesc!
Ce a fost scris in fisa postului economist sau gestionar ?

Ati facut predare primire gestiune ?

Vi s-a retinut garantie esalonata ?

Ati semnat acte de distributie sau de primire din sau in magazie ?

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Demisia fara preaviz paote exista numai in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca- art.81 alin.8 C.mun.

In materie de demisie, incetarea contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii.
fisa postului :economist.nu mi s-a retinut garantie niciodata,nu am facut predarea gestiunii,am semnat
acte de distributie sau de primire din sau in magazie .

Nu are nicio legatura atributiile din fisa postului cu faptul ca doriti sa va dati demisia ...

dobremariana a scris:

... poti sa iti dai demisia fara a mai fi in acea perioada de preaviz? Va multumesc!

Daca nu aveti nimic de predat cu acordul angajatorului perioada de preaviz poate sa nu existe.