avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva,va rog frumos.
Daca esti angajat la o societate pe perioada nedeterminata de ceva timp (3 ani) pe post de economist dar cu atributii de gestionar poti sa iti dai demisia fara a mai fi in acea perioada de preaviz? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 17 Septembrie 2012
Ce a fost scris in fisa postului economist sau gestionar ?

Ati facut predare primire gestiune ?

Vi s-a retinut garantie esalonata ?

Ati semnat acte de distributie sau de primire din sau in magazie ?

Ultima modificare: Duminică, 16 Septembrie 2012
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Demisia fara preaviz paote exista numai in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca- art.81 alin.8 C.mun.

In materie de demisie, incetarea contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii.
fisa postului :economist.nu mi s-a retinut garantie niciodata,nu am facut predarea gestiunii,am semnat
acte de distributie sau de primire din sau in magazie .

Nu are nicio legatura atributiile din fisa postului cu faptul ca doriti sa va dati demisia ...


dobremariana a scris:

... poti sa iti dai demisia fara a mai fi in acea perioada de preaviz? Va multumesc!


Daca nu aveti nimic de predat cu acordul angajatorului perioada de preaviz poate sa nu existe.

Alte discuții în legătură

Demisie neacceptata,salarii neplatite,amenintari... loredanarotaru loredanarotaru Buna ziua, in data de 18 aprilie mi-am inaintat demisia( in prezenta catorva martori)specificand ca doresc ca incheierea contractului de munca sa se faca cu ... (vezi toată discuția)
Predare gestiune Catalin247 Catalin247 Buna ziua, Lucrez la o companie care are doua depozite aflate la 1 Km distanta unul de celalalt, am avut o gestiune timp de 10 ani impreuna cu inca patru ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz tudy123 tudy123 Buna ziua , As dori sa imi spuneti daca se poate in ce fel mi-as putea inceta contractul de munca fara preaviz , sau cu un preaviz scurt ( 1 saptamana ) ... (vezi toată discuția)