Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declararea judecatoreasca a mortii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declararea judecatoreasca a mortii

Am si eu o intrebare............Care este legea care reglementeaza procedura declararii judecatoresti a mortii?Si care ar fi intreaga procedura de urmat(ce cereri trebuiesc facute si cui trebuiesc adresate)?
Va multumesc
Decretul nr.31 din 1954 (art.16-21) - norme de drept substanţial şi Decretul nr.32 din 1954 (art.36-43) - norme de drept procesual.
Decretul 31/1954:

ART. 16

Cel care lipseste de la domiciliul sau poate fi declarat disparut prin

hotarire judecatoreasca, putindu-se institui curatela, daca a trecut un an

de la data ultimelor stiri din care rezulta ca era in viata.

Cel astfel declarat disparut poate fi declarat mort, de asemenea prin

hotarire judecatoreasca, daca de la data ultimelor stiri din care rezulta ca

era in viata au trecut patru ani. Declararea mortii nu poate fi insa, hotari-

ta mai ininte de implinirea unui termen de sase luni de la data afisarilor

si publicarii extrasului de pe hotarirea prin care s-a declarat disparitia.

Cel disparut in cursul unor fapte de razboi, intr-un accident de cale-

ferata, intr-un naufragiu sau intr-o alta imprejurare asemanatoare care in-

dreptateste a se presupune decesul, poate fi declarat mort, fara a se mai

declara in prealabil disparitia sa, daca a trecut cel putin un an de la data

imprejurarii in care a avut loc disparitia.

ART. 17

Daca ziua ultimelor stiri despre cel care lipseste de la domiciliu nu

se poate stabili, termenele prevazute in art. 16 alin. 1 si 2 se vor socoti

de la sfirsitul lunii ultimelor stiri, iar in cazul in care nu se poate sta-

bili nici luna, de la sfirsitul anului calendaristic.

Tot astfel, daca nu se poate stabili ziua imprejurarii in care a avut

loc disparitia, termenul prevazut in art. 16 alin. 3 se va socoti de la sfir-

situl lunii in care aceasta imprejurare s-a produs, iar in cazul in care nu

se poate stabili nici luna, de la sfirsitul anului calendaristic.

ART. 18

Deindata ce hotarirea declarativa de moarte a ramas definitiva, cel

disparut este socotit ca a murit la data stabilita prin hotarire, ca fiind

aceea a mortii.

Data mortii disparutului se stabileste potrivit cu imprejurarile.

In lipsa de indicii indestulatoare, se va stabili ca data mortii sta-

bilita potrivit dispozitiilor prezentului articol, daca se va dovedi ca ade-

varata o alta data.

ART. 19

Cel disparut este socotit a fi in viata daca nu a intervenit o hotarire

declarativa de moarte, ramasa definitiva.

ART. 20

Daca cel declarat mort este in viata, se poate cere, oricind, anularea

hotaririi prin care s-a declarat moartea.

Cel care a fost declarat mort, poate cere, dupa anularea hotaririi de-

clarative de moarte, inapoierea bunurilor sale. Cu toate acestea, dobindi-

torul cu titlu oneros nu este obligat sa le inapoieze, decit daca se va face

dovada ca la data dobindirii stia ca persoana declarata moarta este in viata.

Decretul 32/1954:

Art. 36. - Cererea de declarare a disparitiei unei persoane se introduce la instanta judecatoreasca in circumscriptia careia aceasta persoana si-a avut ultimul domiciliu.

Art. 37. - Primind cererea, presedintele instantei judecatoresti dispune ca, prin organele Sfatului Popular si prin organele Militiei, sa se culeaga cit mai multe informatii cu privire la persoana a carei disparitie se cere a fi declarata.

Totodata, va dispune sa se faca la ultimul domiciliu al acestuia, la Sfatul Popular si prin ziar, publicatii despre cerere, cu invitatia ca orice persoana, care ar putea da informatii pentru solutionarea cererii, sa le comunice instantei.

Presedintele instantei va putea sesiza autoritatea tutelara, de la domiciliul celui a carui disparitie se cere a fi declarat, spre a se face, daca este cazul, aplicarea art. 152 din Codul Familiei referitoare la numirea curatorului.

Art.38. - Dupa trecerea a 30 de zile de la facerea publicatiilor prevazute de art. 37 alin. 2 din prezentul decret, presedintele va fixa termen de judecata, cu citarea partilor. Persoana a carei disparitie se cere a fi declarata se citeaza la ultimul domiciliu; in caz cind a avut un mandatar general, va ficitat si acesta.

Judecata se va face ascultind concluziile procurorului.

Art. 39. - Prin ingrijirea instantei, hotarirea de declarare a disparitiei, ramasa definitiva, se va afisa timp de 30 de zile la usa instantei de fond si a Sfatului Popular al ultimului domiciliu al celui disparut si se va publica in extras intr-un ziar indicat de instanta.

Deasemeni, hotarirea va putea fi comunicata autoritatii tutelare spre a se face, daca va fi cazul, aplicarea art. 16 alin. 1 din Decretul privitor la persoanele fizice si persoanele juridice.

Art. 40. - Pentru declararea mortii prin hotarire judecatoreasca se va urma potrivit art. 36-38 inclusiv, din prezentul decret, care se aplica in mod corespunzator.

Art. 41. - Hotarirea de declarare a mortii, ramasa definitiva va fi comunicata serviciului de stare civila pentru a fi inscrisa in registrul de stare civila.

Art. 42. - Cererea de anulare a hotaririi care declara moartea unei persoane, in cazul prevazut de art. 20 din Decretul privitor la persoanele fizice si persoanele juridice, se face la instanta care a pronuntat hotarirea.

Judecata se face de urgenta cu citirea persoanelor care au fost parti la procedura declarativa de moarte si ascultind concluziile procurorului.

In cazul in care se dovedeste ca cel declarat mort traieste, instanta va anula hotarirea, dispunind sa se comunice aceasta serviciului de stare civila pentru a se face cuvenita rectificare in registrul actelor de stare civila.

Art. 43. - Dispozitiile art. 42 din prezentul decret sint aplicabile prin asemanare si in caz de rectificare a datei mortii in temeiul art. 18 alin. final din Decretul privitor la persoanele fizice si persoanele juridice.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Va multumesc pentru raspuns...........
Deci daca o persoana a decedat in perioada unor inundatii pot intelege ca nu mai este nevoie si de declararea disparitiei ca enumerarea din art. 16 este exemplificativa si nu limitativa?