Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de handicap

ce categorie de grade are cei mai multi bani, gradul1, gradul 2 sau gradul 3? si ce bani se aloca la fiecare grad? va multumesc!
Persoanele adulte cu handicap grav beneficiază de:
indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 202 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri, în cuantum de 91 lei;
indemnizaţie de însotitor, în cuantum de 570 lei, sau asistent personal.

Persoanele adulte cu handicap accentuat beneficiază de:
indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 166 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri, în cuantum de 68 lei.

Persoanele adulte cu handicap mediu benficiază de:
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri, în cuantum de 33,5 lei.

Persoanele adulte cu handicap grav beneficiază de:
gratuitatea transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu navele de transport fluvial, în limita a 12 călătorii dus-întors pe an calendaristic;
gratuitate transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţă şi cu metroul.

Persoanele adulte cu handicap accentuat beneficiază de
gratuitatea transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu navele de transport fluvial, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele, în limita a 6 călătorii dus-întors pe an calendaristic;
gratuitate transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţa şi cu metroul.